Важная информация

Із загальним офіційним порядком оформлення закордонного паспорту громадянина України детально можна ознайомитись ТУТ, а завджи актуальна інформація щодо отримання права роботи за кордоном, зокрема в Польші, (щодо порядку отримання польської «робочої візи») знаходиться ТУТ.

Також доводимо до Вашого відома інформацію про правила ввозу через кордон продуктів харчування на територію Європейського Союзу, із якою можна ознайомитись ТУТ.

Інформацію щодо порядку отримання права на працевлаштування в інших країнах ЄС («робочих віз» інших країн Євросоюзу) завжди можна дізнатись, звернувшись за консультацією до наших менеджерів у зручний для Вас час та спосіб.

Нижче, до Вашої уваги пропонується також наступна важлива інформація.

Шановне панство!

Агенція з працевлаштування «Work Express Europe» доводить до Вашого відома люб’язно наданий пані Ніною Скурской-Кщьожек, правником Kancelarii Prawnej Tywoniuk & Partners Sp. z o.o. (Польща), що спеціалізується на трудових та господарських відносинах, юридичний висновок щодо законодавчих змін в сфері трудового права Республіки Польща, які вступають у дію з 01.01.2017 року!

foto-1-k-tekstu-podrazdela-vazhnaya-informatsiya-razdela-rabota-v-evrope

Так, з 1 січня 2017 року наберуть чинності зміни до Закону Республіки Польща «Про сприяння зайнятості і центрів зайнятості». Запропоновані зміни направлені на виконання директиви ЄС, яка диференціює підстави отримання дозволів на сезонні роботи, в залежності від тривалості перебування громадянином третьої країни на території держави-члена ЄС – 90 днів і більше 90 днів. У зв’язку з чим, передбачено дві нові форми дозволів на роботу, тобто, дозвіл на короткотермінову роботу (процедура спрощена – заява про намір працевлаштувати*) і дозвіл на сезонну роботу. Компетентним органом в цих питаннях буде староста.

*пункт прийому візових анкет такий документ називають «заява-доручення на виконання праці»

Зловживання роботодавцями можливістю короткострокового працевлаштування іноземців змушує до змін і обмеження існуючих правил щодо умов працевлаштування на термін, що не перевищує 6 місяців, в точу числі заяви про намір працевлаштувати (6 місяців протягом 12 місяців без дозволу на роботу) стосується громадян Вірменії, Білорусі, Грузії, Молдови, Росії та України.

Метою змін, які ввійдуть в життя в зв’язку з прийнятою Директивою є зменшення шахрайства з функціонуванням існуючої системи, а особливо кількості зареєстрованих віртуальних дозволів на працевлаштування іноземця, що також має вплинути на зменшення навантаження на Повітові бюро праці, і тим самим прискорити процедуру для дійсно зацікавлених нею роботодавців.

Існуюча процедура подання Заявки є дуже гнучкою, і як правило не потребує спеціальних умов реєстрації Заяви. Відсутність конкретних умов реєстрації та чітких положень, які передбачають можливість відмови в реєстрації означає, що все більша кількість Заяв є віртуальними. Особи, що подають заяви, роблять це, ймовірно, для того, щоб отримати матеріальну вигоду, а велика кількість іноземців, які користуються такими послугами, роблять це виключно з метою отримання права в’їзду і перебування на території Польщі, шукаючи далі іншу роботу або інші джерела доходу. Інтерес до таких процедур сприяє створенню цілих груп, які займаються незаконним посередництвом між особами, які видають Дозволи і іноземцями. Зростаючий інтерес до видачі дозволів на працевлаштування іноземця автоматично продовжує термін його видачі в PUP, та в консульствах, на чому втрачають роботодавці і працівники, які насправді зацікавлені в працевлаштуванні іноземців, а також можливістю скористатися спрощеною процедурою.

Необхідність регулювання питань, пов’язаних з видачою дозволів на працевлаштування іноземців з третіх країн на сезонні роботи, змушує застосовувати різні причини, щоб подати заявку на сезонну роботу, в залежності від тривалості планованого перебування громадянином третьої країни на території Польщі.

Роботу, що передбачатиме перебування не більше 90 днів, з дією нової доктрини, можна буде виконувати на підставі отриманого дозволу на короткотермінову роботу. Це буде державний інструмент, який можна застосовувати до громадян з вищезазначених країн, тому буде спрямований на іноземців, які на даний час мають дозволи. Такий дозвіл буде стосуватися роботи на 6 місяців протягом календарного року, а подавати заявку на його отримання зможуть суб’єкти, які здійснюють господарську діяльність протягом 12 місяців. Якщо період ведення господарської діяльності менший, то таким суб’єктам необхідно буде працевлаштувати принаймні одного працівника на договірній основі на термін не менше трьох місяців. Подання заявки на отримання сертифікату в подальшому не вимагатиме дослідження ринку праці.

Нова процедура видачі короткотермінового дозволу передбачає, що одразу після подання його до Повітового бюро праці, внесок буде зареєстровано в реєстрі обліку заявок на короткотермінову роботу. В системі будуть знаходитися основні дані іноземця, а також дані особи, які клопочуться про дозвіл, що дозволить їх однозначно ідентифікувати.

Так як внесок буде зареєстровано в реєстрі, це підтверджуватиме бажання іноземця отримати візу на виїзд до Польщі. Можливість доступу консулом до бази, також дасть можливість перевірити, чи іноземець, який хоче отримати візу, подав правдиві документи, чи в анкеті вказав дійсну мету в’їзду до Польщі чи зону Шенген. Реєстр міститиме також інформацію про приїзд іноземця до працедавця, що дозволить підтвердити, що віза, і дозвіл, який отримав іноземець, використані за призначенням.

Крім того, під час процедури видачі віз можливість підтвердження консулом безпосередньо в системі, чи була насправді зареєстрована заявка на сезонну роботу, дозволить значно спростити процес і сприятиме зменшенню шахрайства з підробкою документів, зокрема, реєстрацією заяв.

Контроль за потоком іноземців, створення реєстру дозволить підвищити рівень безпеки. Також, збір інформації про суб’єкти, які надають роботу іноземцям сприятиме захисту самих же іноземців, знижуючи ймовірність шахрайства.

Крім того, беручи до уваги вимоги Міністра розвитку і рекомендацій Ради соціального діалогу з питань підвищення гнучкості допуску іноземців на ринок праці введено додаткові покращення, що полягають на можливості надання іноземцеві роботи іншого роду або на іншій посаді, в т.ч. роботи сезонного характеру протягом 14 днів, в період терміну дії дозволу на короткострокову роботу без необхідності отримання окремого дозволу на роботу. Для того, щоб скористатися такою можливістю, суб’єкт що надає роботу буде зобов’язаний поінформувати відповідного старосту, а також забезпечити іноземця заробітною платою принаймні на нинішньому рівні.

Законодавча рада при Прем’єр-міністрі позитивно оцінила комплексний підхід до змін до Закону «Про сприяння зайнятості і центрів зайнятості», звертаючи особливу увагу на факт пропонування змін, які виходять за рамки діючої процедури адаптації змісту до вимог Директиви.

Відповідно до законодавчих змін, такі зміни дозволять підвищити контроль доступу іноземцями на польський ринок праці, а також обмежити дію віз, які можуть використовуватися не за призначенням.

Оцінки наслідків введених регуляторних змін, позитивно впливатиме на польських працівників, що призведе до захисту від заниження стандартів на польському ринку праці і феномену «випихання» з ринку праці іноземцями.

Українці складають найбільшу групу іноземців, які працюють в Польщі, що можемо спостерігати в наступній таблиці:

Найпопулярніші професії, серед яких були видані дозволи на роботу для іноземців у 2015 році: штукатури, водії, монтажники, зварювальники, плиточники, помічники на будівництві. Це все посади нижчої ланки, на які дуже тяжко знайти поляків. У зв’язку із цим, постійно є попит на працівників таких професій, і найчастіше єдиним виходом з цієї ситуації є працевлаштування українців.

Багато роботодавців задають собі сьогодні питання: «Що робити, щоб офіційно працевлаштувати у себе іноземця?».

Роботодавець зацікавлений працевлаштувати у себе іноземця з країни, яка не входять до ЄС чи EOG, зобов’язаний отримати на нього дозвіл на роботу, який видає воєвода, залежно від місця знаходження офісу, місця проживання роботодавця, або місця праці. Аби отримати дозвіл, роботодавець, що зацікавлений працевлаштувати іноземця, повинен опублікувати оголошення відповідно до місцевого повіту. Якщо протягом 14 днів ніхто не зголосився, чи протягом 21 дня від дня оголошення вакансії, не вдається знайти працівника, староста видає працедавцеві свідоцтво про неможливість знайти відповідного кандидата на місцевому ринку праці. Тільки в цьому випадку, вакансія може бути пропонована іноземцеві, так як без сертифіката, виданого старостою, губернатор не зможе видати дозвіл на роботу.

Можна також працевлаштувати іноземця без отримання на нього дозволу на роботу. Умовою такої спрощеної процедури є реєстрація юридичною особою (роботодавець чи фізична особа) у Повітовому бюро праці відповідно до місця постійного проживання або адреси офісу, заяви про намір прийняти на роботу іноземця. Без дозволу на роботу в Польщі можуть працювати громадяни: України, Вірменії, Білорусі, Грузії, Молдови та Росії.